W jakich sytuacjach warto, aby rodzice zasięgnęli opinii psychologa?
- kiedy dziecko ma problemy z koncentracją
- doświadcza trudności w relacjach z rówieśnikami (konflikty, brak zainteresowania rówieśnikami
- jest nieśmiałe i wycofane
- jeżeli następuje zmiana w zachowaniu i emocjach dziecka lub trudności z kontrolowaniem emocji - płaczliwość lub agresja
- jeżeli dziecko ma trudności w przystosowaniu się do zmian życiowych (pojawienie się rodzeństwa, zmiana szkoły)
- ma problemy ze snem
- doświadcza lęku, fobii
- ma obniżony nastrój, stany depresyjne
- przeżyło traumę, nadużycia ze strony rówieśników, śmierć kogoś bliskiego
- kiedy występują ryzykowne lub destrukcyjne zachowania
- kiedy dziecko ma trudności w obszarze odżywiania
Spotkania dziecka z psychologiem przebiegają w luźnej atmosferze. Z młodszymi dziećmi odbywają się w formie zabawy. W relacji opartej na zaufaniu, można poznać potrzeby dziecka i pomóc mu przezwyciężyć problemy.
Psychoterapia dla młodzieży to „terapia poprzez rozmowę”. Jest skutecznym narzędziem terapeutycznym pozwalającym nastolatkom w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi, czy psychicznymi. Daje młodym ludziom bezpieczną i poufną przestrzeń, w której mogą wyrazić swoje uczucia, myśli. W procesie terapeutycznym młody człowiek nie jest narażony na ocenę.
Psychoterapeuci poprzez użycie odpowiednio dobranych metod i technik terapeutycznych pomagają młodemu człowiekowi zrozumieć siebie. W jaki sposób radzić sobie z własnymi emocjami, trudnościami. Pomagają rozwijać umiejętności społeczne i komunikacyjne. Pokazują sposoby efektywnego rozwiązywania problemów.
Psychoterapia dla młodzieży stanowi istotne źródło wsparcia dla tych, którzy szukają pomocy w radzeniu sobie z emocjami i przezwyciężaniu trudności na drodze do dorosłości. Chociaż sama terapia może okazać się dużym wyzwaniem, jej rezultaty są długotrwałe i stanowią kapitał na przyszłość.
Psychoterapia opiera się z reguły na godzinnych spotkaniach raz w tygodniu, które prowadzi wykwalifikowany psychoterapeuta.
W ramach Poradni dla Dzieci i Młodzieży oferujemy:
- Psycholog dziecięcy zajmuje się różnego rodzaju trudnościami rozwojowymi dziecka. Pracuje nie tylko z samym dzieckiem, ale też z jego rodzicami i najbliższym otoczeniem. Rodzice są ekspertami od swojego dziecka, natomiast psycholog posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby spojrzeć na dany problem w sposób obiektywny i zaproponować odpowiednie narzędzia do jego rozwiązania.
- Konsultacja z psychologiem ma na celu określenie istoty problemu oraz wskazanie dostępnych form pomocy. Opiera się na rozmowie z rodzicami. Na pierwsze spotkanie warto zabrać wszelkie dotychczasowe opinie czy dokumenty, a także przygotować sobie listę pytań.